Gimnazjum im. Ziemi Nadnoteckiej w Drawsku

Poniedziałek, 2018-01-22

Imieniny: Dominiki, Mateusza

NADANIE IMIENIA

Dnia 7 czerwca 2002 roku odbyło się spotkanie w sprawie wyboru atrona szkoły. Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Każda klasa zaprezentowała kandydata na patrona szkoły. Pojawiły się następujące propozycje:

1. Jan Paweł II
  2. Władysław Reymont
  3. Ignacy Domeyko
  4. Marian Weyna
  5. Kazimierz Wielki
  6. Stanisław Staszic
  7. Janusz Korczak
  8. Wisława Szymborska
  9. Ziema Nadnotecka
  10. Stefan Wyszyński

W wyniku głosowania obrano nazwę "Ziemia Nadnotecka"

Uzasadnienie
Znamy nazwiska wielkich Polaków, których słowa i cześć przeminęła wraz z ustrojem. Ziemi, to coś co nie przemija i trwa wiecznie. Nie można jej zniszczyć, podeptać i uwłoczyć godności.
Ziemia Nadnotecka chlubi się swą historią.
W przeszłości stanowiła granicę między Polanami a Pomorzanami, a w późniejszym czasie Korony Polski.
W 1768-72 Piotr Sapiecha sprowadził na swe dobra osadników, którzy w kilkunastu wsiach Puszczy Nadnoteckiej, stworzyli odrębną grupę etniczną Mazurów Wieleńskich. Rozległy obszar Ziemi Nadnoteckiej, obfitujący w gęste obszary leśne, w II wojnie światowej, znakomicie nadawał się na działania partyzanckie, zrzuty desantów zwiadowczych, budowę bunkrów i kryjówek. Puszczańskie bezdroża były miejscem konspiracji i przemarszu uciekinierów z robót w Rzeszy, z obozów jenieckich, a także dezerterów z Wehrmachtu. Przez Drawsko prowadził szlak kontaktów obozu jenieckiego w Dobiegniewie (Woldenbergu) a dowództwa AK w Warszawie. Armia Czerwona przygotowując ofensywę, uznała Ziemie Nadnoteckie za doskonały teren do prowadzenia działań wywiadowczych prowadzących do wyzwolenia kraju spod okupacji. Jak widać Ziemia Nadnotecka zapisała swe kartki w historii Polski. Ponadto w przeszłości jak i w teraźniejszości wielokrotnie ulegała skutkom klęsk żywiołowych, jakimi był ogień i gradacje szkodników pierwotnych.
Jednakże żadna plaga, ani ustrój, nie jest w stanie zniszczyć i podważyć jej tożsamości. Jest azylem dla ludzi i zwierząt. Zachwyca różnorodnością środowiska przyrodniczego, bogactwem swych borów i lasów. Najbardziej specyficzną cechą tej ziemi dającą najwięcej wrażeń jest jej krajobraz, diametralnie kontrastujący z otaczającymi go obszarami. Poznawanie ciekawego ukształtowania powierzchni, oglądanie sypanych przez wiatr wielkich wałów wydmowych - jedynych w swoim rodzaju - i świadomość ogromu lasów, to dla turysty nielada atrakcje. Urok temu monotonnemu niekiedy obszarowi dodają liczne, choć nierównomierne rozmieszczone jeziora, nanizane jak korale na wstęgę rzek. Najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty opisywanego terenu chronią rezerwaty i obszary chronionego krajobrazu. Ziemia Nadnotecka wraz z Puszczą to obszar wielu atrakcji turystycznych, obejmujący trasy wycieczek: pieszych, motorowych, kolarskich a także wodnych. To zarazem obszar, który swym bogactwem zapewnia człowiekowi byt, pracę i wypoczynek. Jest oazą zieleni i czystego powietrza.
Reasumując nasze rozważanie, pragniemy podkreślić fakt, iż żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego, jak wielką wartością dla człowieka jest Ziemia. Ziemia, której cześć i szacunek z wielkim sercem oddawał Jan Paweł II ilekroć stawał u progu ojczyzny. Człowiek, jego życie i dobra doczesne przeminą, a ona będzie tu trwać wiecznie, zapisując w swej historii dzieje wielu pokoleń. W obecnych czasach zbyt często zapominamy o tym co jest naprawdę ważne i wartościowe.
Pamiętajmy, że miarą człowieczeństwa jest jego stosunek do zwierząt i przyrody. Oddajemy więc hołd, temu co przez całe stulecia swego istnienia, walczyło i odradzało się dla nas, abyśmy mogli dziś cieszyć się spokojem i pięknem krajobrazu.